6 sposobów na zwiększenie zaangażowania w mediach społecznościowych

Media społecznościoweWalczysz o zaangażowanie swoich fanów? Chcesz wiedzieć, co interesuje ludzi i pobudza do dyskusji? Poniżej przedstawiamy 6 metod, za pomocą których możesz zwiększyć zaangażowanie w mediach społecznościowych.

1. Zadawaj pytania

Każdy chce być wysłuchany, więc weź pod uwagę zadawanie pytań na swoim profilu w mediach społecznościowych. To prosty sposób na wezwanie ludzi do pisania swoich opinii, rad i mądrości.

Zapraszanie ludzi do dyskusji powoduje, że czują się oni słuchani i wiedzą, że firma chce się wsłuchać w ich głosy. Może to dać pewny sygnał, który pomoże podjąć strategiczne decyzje.

Przykładem niech będzie restauracja, która pyta swoich fanów na Facebook’u, by odgadli nową lokalizację na podstawie zdjęć okolicy i krajobrazu.

Ważne jest, aby dać odczuć swoim fanom czy osobom obserwującym profil, że słuchasz ich opinii i nie są one dla Ciebie obojętne. Pytanie do publiki mogą być przeróżne i nie muszą być skomplikowane. Może to być pytanie o plany na weekend, czy o najbliższe plany biznesowe czy uczestnictwo w konferencjach. Pytania do użytkowników i fanów to także bardzo łatwy sposób na poznanie swoich potencjalnych klientów.

2. Lekka treść o zabarwieniu humorystycznym

Jeśli miałeś ciężki dzień, nie ma nic lepszego na poprawę nastroju niż lekki, humorystyczny post. Można w ten sposób nie tylko poprawić komuś humor, ale również zainspirować w ten sposób do oryginalnych wypowiedzi i pogłębić relację z potencjalnym klientem.

Przykładem może być "The Honest Company", której misją jest proponowanie ludziom szczęśliwego i zdrowego życia. Jednym z przykładów ich działań może być grafika z tekstem "I have thought about running away more of ten AS AN ADULT than I ever did as a kid" co można przetłumaczyć jako: "częściej myślę o ucieczce od wszystkiego JAKO DOROSŁY niż gdy byłem dzieckiem."

Jeśli widzisz zawartość, która wywołuje uśmiech na Twojej twarzy, może ona również wywołać uśmiech na twarzy obserwujących osób. Fanpage Save The Date Wedding Podcast zrobił to w fantastyczny sposób umieszczając video z uroczymi szczeniakami i kociętami prosto z BuzzFeed.

Headspace, aplikacja do medytacji umieściła grafikę "Procrastinator - Leaders of Tommorow", z którą fani mogli się identyfikować. Proszono również o tagowanie znajomych, którzy się kojarzą z umieszczonym na zdjęciu hasłem.

3. Pokaż się swoim fanom

Im więcej osób jest z tobą na poziomie bliższym niż oficjalny, tym chętniej będą oni robić z tobą interesy. Jeśli jesteś właścicielem firmy, możesz im zaprezentować coś ze swojego życia po pracy. Jeśli jesteś marketingowcem, pokaż co się dzieje za kulisami firmy (oczywiście w uzgodnieniu z szefem…).

Takie działanie pokazuje fanom, że po tej stronie komputera siedzi człowiek próbujący pogodzić życie osobiste i karierę, realizujący swoje hobby czy działający społecznie na rzecz innych. W dzisiejszych czasach warto pokazywać swoje ludzkie oblicze. Umieśćcie więc zdjęcia z imprezy firmowej, wyjazdu integracyjnego czy czegoś co robicie wspólnie lub po prostu w wolnym czasie (w granicach rozsądku, oczywiście).

4. Dziel się inspirującymi cytatami

Wszyscy lubimy być inspirowani. To dlatego właśnie posty z cytatami są tak popularne w mediach społecznościowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, co się udostępnia. Weźcie pod uwagę potrzeby klientów i cel, który chcecie osiągnąć.

5. Repostuj "Evergreen content"

Evergreen content to treść, która pozostaje aktualna i wartościowa długo po jej opublikowaniu. Zaliczają się do niej takie typy postów jak: listy (wypunktowania), top porady, instrukcje "jak to zrobić", recenzje produktów czy materiały video. Gdy publikujesz daną zawartość tylko raz, pozbawiasz nowych fanów możliwości dotarcia do niej. Dlatego warto zaplanować sobie udostępnianie takich postów raz na jakiś czas by zapoznawała się z nimi nowa publika. Na szczęście Facebook i inne serwisy dają możliwość planowania postów.

6. Dziel się wartościową treścią - niekoniecznie swoją

Dzielenie się treścią, którą polubią Twoi fani to dobra droga do zwiększenia zaangażowania.

Pomyśl o tym, co Twój idealny klient lub docelowa grupa najchętniej czyta. Następnie wybierz najlepsze treści i udostępnij je na swoim profilu. To dobry sposób na przyciągnięcie publiczności i dostarczanie wysokiej jakości contentu. W ten sposób budowane są również trwałe relacje.

Gdy tylko zauważysz treść, która będzie oddziaływać na publikę, udostępnij ją. Nawet jeśli nie jesteś ekspertem w danej dziedzinie - podziel się ze swoimi fanami opinią ekspertów. Takie działania zawsze spotykają się z pozytywnym odzewem.

Podsumowanie

Czasami możesz się czuć, jakbyś nie miał nic nowego czy oryginalnego do powiedzenia i dodania. Jeśli nie masz aktualnie pomysłu na udostępnienie czegoś - skorzystaj z moich porad.

Co na ten temat myślicie? A może znacie inne metody na zwiększenie zaangażowania?