Zalety i wady korzystania z Google AdWords

Google AdWordsNie od dziś wiadomo, że dobra reklama jest dźwignią handlu. Firmy prześcigają się w swoich kampaniach marketingowych, chcąc pozyskać zainteresowanie tych, którzy dopiero zapoznają się z ich produktami lub usługami oraz podtrzymać uwagę klientów stałych. Stanowi to czasem nie lada wyzwanie.

W dzisiejszych czasach, kiedy media społecznościowe niemalże zawładnęły naszym światem, a cyfrowa rzeczywistość stanowi nieodłączną część naszego życia, można z łatwością zauważyć drzemiący w tej branży potencjał pod względem marketingu. Czy portale społecznościowe nie są odpowiednim miejscem do pokazania się światu? Oczywiście, że są. I generalnie Internet to jedna wielka tablica ogłoszeniowa, z której łatwo możemy skorzystać. Ale jak? I za pomocą jakich narzędzi? Poniżej przedstawię jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie nowych klientów oraz powiększenia zainteresowania naszą firmą. Krótko mówiąc, Google AdWords.

Prowadzenie kampanii reklamowej za pomocą Google AdWords. Brzmi może trochę tajemniczo, bo czym to właściwie jest i dlaczego miałoby być skuteczne? Zacznijmy od początku. Otóż w naszym kraju gigantem na rynku wyszukiwarek jest Google. To właśnie z usług tej wyszukiwarki korzysta ponad 97% Polaków. Google to potęga sama w sobie, dająca mnóstwo możliwości odnośnie reklamy. Jednym ze sposobów jest wspomniany na początku system reklamowy dzięki któremu możemy dotrzeć do naprawdę sporej ilości osób.

Jak już wcześniej zostało wyjaśnione, Google AdWords to system dzięki któremu Google wyświetla nasze reklamy. Gdzie? Podczas wpisania słów kluczowych w pole wyszukiwania i następnie po przejściu na stronę z wynikami, po prawej stronie jak i na górze zostają wyświetlone reklamy, inaczej mówiąc, linki sponsorowane. Brzmi zachęcająco kiedy pomyślimy o ogromnej ilości osób, które korzystają z wyszukiwarki Google, jednakże jak wszystko w życiu i ten system ma swoje wady i zalety.

Pierwszą zaletą korzystania z Google AdWords jest fakt, że płaci się tylko za efekty. Co to oznacza w praktyce? Google nie pobiera opłat za wyświetlenia reklamy. Pobiera ją dopiero w przypadku kliknięcia na nią przez użytkownika. Wniosek z tego taki, że teoretycznie naszą reklamę może zobaczyć przykładowo 100 000 osób, a kliknąć na link 100. My jednak zapłacimy tylko za te sto wejść na naszą stronę. Dlaczego? Google korzysta w tym przypadku z systemu zwanego CPC – cost per click, dlatego tylko w przypadku kliknięcia pobiera opłaty.

Kolejną zaletą jest to, że nie ma ustalonego minimalnego budżetu na wejściu. Jest to idealne rozwiązanie dla małych, lokalnych firm lub osób dopiero rozpoczynających swoją drogę. Nie musimy się martwić o to, czy aby na pewno starczy nam pieniędzy na reklamę ponieważ Google AdWrods to system otwarty na dosłownie wszystkich reklamodawców. Jest to fenomen oraz wielkie ułatwienie oraz szansa dla początkujących przedsiębiorców. Google jako jedna z pierwszych dostarczyła reklamodawcom tak bardzo rozbudowany system. Pomijając stan konta, każda osoba nie posiadająca wykwalifikowanej wiedzy będzie w stanie uruchomić własną kampanię.

Google AdWords to wielka szansa na pozyskanie nowych klientów. Tutaj panuje odwrócona kampania marketingowa polegająca na tym, że to klient szuka, a nie firma szuka klienta. Musimy jednak pamiętać, że nasza reklama ze względu na to, że Google AdWords to rozbudowany system licytacyjny (czyli koszt każdego kliknięcia jest ściśle powiązany z liczbą reklamodawców, którzy decydują się na konkretną frazę), może osiągnąć wysokie koszty oraz trafić do osób, które mogą nigdy nie być zainteresowani naszym produktem. Przykładowo, jeśli zajmujemy się sprzedażą biustonoszy, naszym wymarzonym klientem nie będzie raczej podeszłego wieku mężczyzna. I tutaj z pomocą przychodzą możliwości zawężania grupy odbiorców reklam, co stanowi ogromną zaletę.

Pierwszym ze sposób zawężenia grupy docelowej to zawężenie jej ze względu na słowa kluczowe. Działa to na takiej zasadzie, że kiedy wykupimy reklamę na frazę „fryzjerka Warszawa”, dotrzemy tylko do osób, które wpiszą to hasło w polu wyszukiwania.

Kolejnym sposobem zawężenia grupy docelowej jest możliwość kierowanie geograficzne. Możemy zadecydować, by nasza reklama na dane słowo kluczowe pojawiała się tylko w konkretnym rejonie.

Innym ze sposób jest tak zwane kierowanie na język. Polega to na tym, aby nasza reklama trafiła tylko do osób posługujących się danym językiem.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest określenie urządzeń na których nasza reklama kupiona na konkretne słowo kluczowe, będzie się wyświetlać. Przykładowo możemy zadecydować, by pojawiała się ona tylko na urządzeniach mobilnych.

Do tej pory zostały wymienione zalety korzystania z Google AdWords. Wiadomo jednak, że jak wszystko, ma to również swoje wady. Przejdźmy do nich.

Pierwszą wadą jest fakt, że jest to system licytacji. Co to dla nas oznacza? W praktyce wygląda to w ten sposób, że im większa jest liczba osób licytujących, tym więcej płaci się za pojedyncze kliknięcie. Przykładowo, jeśli istnieje 20 firm, które chcą reklamować się na słowo "mechanik", reklama osoby, która zapłaci za jedno kliknięcie najwięcej, znajdzie się na pierwszej wyświetlanej pozycji.

Z tego wynika kolejna wada jaką jest wysoki koszt reklamy w przypadku, gdy kwota za jedno kliknięcie może wynieść aż kilkanaście złotych.

Należy wspomnieć też o tym, że brak znajomości AdWords może również mocno naruszyć nasz budżet. Osoba nie znająca zagadnień technicznych oraz struktury tego systemu, naraża się na większe koszty prowadzenia kampanii.

Wadę stawi również to, że korzystanie z AdWords czasem może doprowadzić do mniejszej ilości kliknięć. Przyczyną jest częsta niechęć użytkowników do reklam. Rozpoznają, że AdWords jest jedną z nich, więc po prostu sponsorowany link omijają.

Myślę, że wymienienie wad i zalet oraz zarysowanie sposobu działania AdWords choć trochę pomoże w momencie rozpoczęcia własnej kampanii reklamowej. W dzisiejszych czasach dobra reklama jest niezbędna, a Internet wspaniałym miejscem, w którym z łatwością możemy pozyskać nowych klientów oraz potrzymać zainteresowanie tych, co znają nas od dawna. Trzeba tylko poznać narzędzia, które nam to ułatwią. Google AdWords jest zdecydowanie jednym z nich.