Zarządzanie... sobą

Zarządzanie sobąJakże często ulegamy namowom rozmaitych doradców, autorytetów, mentorów, czy nawet osób z rodziny, bądź przyjaciół i zamiast samodzielnie kierować własnym życiem - żyjemy często pod dyktando opinii publicznej lub innych osób, posiadających na nas znaczny wpływ. Słuchamy ich, bo myślimy, że to oni wiedzą lepiej, jak mamy żyć. Nie znaczy to, że nie możemy radzić się bardziej doświadczonych od nas i życzliwych nam osób.

Owszem, takie szukanie mądrej porady w konkretnych kwestiach jak najbardziej ma sens. Gorzej jest natomiast, gdy wyłączamy samodzielne myślenie i rezygnujemy z samodzielnego podejmowania decyzji. Być może chcemy w ten sposób zrzucić odpowiedzialność na inne osoby, ale konsekwencje tych wyborów poniesiemy przecież my sami. Dlatego to my powinniśmy podejmować decyzje, co chcemy robić, jak się zachować, jaki zawód wybrać, w jakim towarzystwie się obracać, kogo wybrać jako partnera itp. Zawsze warto poznać opinie innych, ale dokonywać wyboru zgodnie z własnymi zamiłowaniami, zdolnościami i chęciami - po prostu iść za głosem serca.

To samo dotyczy mody i sposobu ubierania. Warto poznać zdanie innych na temat naszych strojów, ale zawsze najlepiej jest wybierać takie, w których czujemy się dobrze. Cóż z tego, że jakieś ubranie jest modne, jeśli nie pasuje do naszej figury, ani do naszego stylu? Odzież powinna być dostosowana również do naszej osobowości i stylu życia. Jeśli bowiem ktoś prowadzi sportowy tryb życia, to buty na wysokich obcasach, marynarka, długi szal, czy rozkloszowana spódnica - nie zdadzą raczej egzaminu. Przede wszystkim będą niewygodne, a nawet mogą okazać się niebezpieczne, bowiem długim szalem, czy szerokim dołem spódnicy, bądź sukni można łatwo zahaczyć o gałąź, ostry brzeg skały, czy inne przeszkody na drodze, gdzie uprawiamy czynnie sport. Rzecz jasna buty do uprawiania sportu muszą być wygodne i odpowiednie do biegania, wspinania się, czy skakania.

Oczywiście osoba, która prowadzi aktywny styl życia może zechcieć spędzić też nieco czasu w gronie przyjaciół, na przyjęciach, czy innych oficjalnych wystąpieniach. Dlatego warto zaopatrzyć się i w takie stroje, w których kobieta poczuje się kobieco oraz podkreśli swój wdzięk i grację, a z kolei mężczyzna podkreśli te cechy, które pragnie - na przykład męskość, przedsiębiorczość, charyzmę, poczucie humoru i inne.

Dobrze jest, gdy sposób ubierania się wyraża naszą indywidualność. Dzięki temu staje się naszym osobistym stylem, naszą własną marką. Oczywiście styl zawsze można zmienić. Nawet warto to robić, bo stary styl może po jakimś czasie zwyczajnie się znudzić. Z aktualnie obowiązującej mody zawsze warto czerpać inspiracje, ale to nie znaczy, żeby być jej ślepo posłusznym. Jeśli w jakimś modnym ciuchu źle się czujemy i nie podkreśla naszych atutów, lepiej z niego zrezygnować lub dostosować do naszych potrzeb. Można go na przykład lekko przerobić lub uzupełnić dodatkami, które sprawią, że lepiej się w nim poczujemy. Bowiem to właśnie "poczucie się" jest najlepszym doradcą. Zatem tak, jak przy wyborze swojej drogi życiowej, tak i podczas wyboru swojego sposobu ubierania się - warto iść za głosem serca. To, co tobie się podoba, nie musi podobać się komuś innemu. Najważniejsze, by było zgodne z twoim wewnętrznym "ja".

Wydawać by się mogło, że styl ubierania się to zupełnie błaha sprawa. A jednak od niego może zależeć, jak jesteśmy postrzegani przez innych, czy dostaniemy upragnioną pracę oraz, co najważniejsze - jak my sami postrzegamy siebie, jak czujemy się sami ze sobą! Bo nasza skuteczność i nasze zadowolenie zawsze uzależnione jest od tego, jak się czujemy, czy się sobie podobamy i czy siebie akceptujemy. Akceptacja dotyczy zarówno charakteru, jak i wyglądu zewnętrznego, dlatego trzeba zwracać uwagę i na jedno, i na drugie. Na pewno nie warto być zbyt rygorystycznym i wymagającym wobec swojego wyglądu, bo to prowadzi często do frustracji. Jednak warto zadbać o swój styl i powierzchowność, bo gdy jesteśmy w stanie zaakceptować swoje odbicie w lustrze - zyskujemy dużą pewność siebie, a ta bardzo przydaje się w rozmaitych sytuacjach życiowych - czy to w pracy, czy na imprezie, czy jeszcze gdzie indziej. Poczucie własnej wartości i pewność siebie wpływa na wszelkie nasze kontakty międzyludzkie - zarówno towarzyskie, jak i służbowe. Dlatego wbrew pozorom, dbałość o wygląd zewnętrzny, jest jak najbardziej pożyteczna. Trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić.

Chęć bycia modnym, czy wystylizowanym za wszelką scenę i bez umiaru możne spowodować skutki zupełnie odwrotne do zamierzonych. Dlatego umiar warto uwzględnić w pierwszej kolejności. Jest on bowiem zasadniczym elementem elegancji i stylu. Słowo "elegancja" nie oznacza jednak, że trzeba ciągle chodzić w krawacie, czy butach na szpilkach. W sposobie ubierania się warto dać sobie więcej swobody, a może okaże się, że sami zaczniemy wyznaczać nowe modowe trendy? To jak najbardziej jest możliwe, wszak w każdym z nas drzemie artysta. Warto zatem ujawnić swój wewnętrzny artyzm i ożywić ten "stary" świat mody, by nie skostniał i nie wprowadzał niepotrzebnego rygoru w nasze życie, by nie wymuszał na nas, jak mamy się ubierać, bo to my sami najlepiej wiemy, jak chcemy wyglądać. Modę można traktować poważnie, a można się nią także bawić. Wszystko zależy od nas.