Dyscypliny informatyki

Dyscypliny informatykiInformatyka jest dość złożona dziedziną, wyróżnia się bowiem wiele dyscyplin informatyki, zarówno tych bardziej jak i mniej znanych. Bardzo znana i chętnie wykorzystywana w wielu firmach jest dziedzina informatyki zwana administracja sieciową.

Zajmuje się ona zarządzaniem zarówno prostymi jak i złożonymi systemami informatycznymi w firmach. W wielu firmach korzysta się również ze zdobyczy bezpieczeństwa komputerowego. Jest to dziedzina z pogranicza informatyki i telekomunikacji. Jej zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa danych oaz poufności dla tych informacji, które powinny być tajne.

Z kolei programowanie to bardzo ważna i rozbudowana dziedzina informatyki. Jest to najpopularniejsza z nich, jej zadaniem jest tworzenie programów komputerowych za pomocą określonych kodów źródłowych. Warto wspomnieć również tych mniej znanych, ale za to ważnych dziedzinach informatyki. Jedną z nich jest algorytmika, najstarsza z nich. Jej zadaniem jest tworzenie algorytmów jak i ich późniejsze analizowanie, głównie pod względem skuteczności. Z kolei produkowaniem i tworzeniem oprogramowań zajmuje się kolejna dziedzina informatyki: inżynieria oprogramowania. Tutaj należy również wspomnieć o językach programowania, dziedzinie ważnej, ale często niedocenianej. To, jakie języki zostaną wynalezione, zależy właśnie od niej. Zajmuje się tworzeniem nowych języków programowania, jak i udoskonalaniem tych obecnych.

Kolejna grupa dziedzin to te nowoczesne, młode, powstałe stosunkowo niedawno. Pierwsza z nich to webmastering, czyli tworzenie stron internetowych. Jej zadaniem jest projektowanie, tworzenie, wdrażanie oraz późniejsze modernizowanie serwisów internetowych. Tworzone są zarówno strony tematyczne jak i sklepy internetowe, serwisy randkowe, fora dyskusyjne i wiele innych. Nowoczesna symulacja komputerowa jest kolejną, dynamicznie rozwijającą się dziedzina informatyki. Pozwala bowiem na tworzenie ciekawych i profesjonalnych wizualizacji. Bardzo szybko rozwija się także grafika komputerowa.